Izvanredni profesor
Univerzitet u Tuzli, Odsjek matematika
Rođen sam u Tuzli, gdje sam završio osnovnu i srednju školu. Uspješno sam učestvovao u nekoliko takmičenja iz matematike, te sam učestvovao na 36. Internacionalnoj matematičkoj olimpijadi koja je održana u Torontu u Kanadi 1995. godine.
Završio sam dodiplomski i magistarski studij na Univerzitetu u Sussexu na Fakultetu matematičkih nauka i dobio diplomu magistra nauka iz matematike sa računarstvom 2001. godine, nakon što sam uspješno odbranio svoju magistarsku disertaciju Differential Equations with Periodic Coefficients. Osvojio sam nekoliko nagrada tokom studija i time zaslužio posebni pomen od strane Rektora Univerziteta u Sussexu na promociji diplomanata.
Diploma Doktora matematičkih nauka dodijeljena mi je na Univerzitetu u Bathu, Velika Britanija 2009. godine, a doktorski mentor mi je bio Dmitri Vassiliev. Uspješno sam odbranio svoju doktorsku disertaciju Nova vakumska rješenja metrički-afine gravitacije. Komisija za odbranu doktorske disertacije je bila u slijedećem sastavu: Prof. Friedrich Hehl sa Univerziteta u Kölnu i Univerziteta u Missouriju, te Prof. Jerry Griffiths sa Univerziteta u Laughboroughu.
Prvi put se vraćam u rodni grad 2001. godine, što je proizvelo dosta medijske pažnje i počinjem raditi na Odsjeku matematika Univerziteta u Tuzli. Po završetku doktorskog studija, drugi put se vraćam u Tuzlu 2007. godine. Izabran sam u zvanje docenta na Univerzitetu u Tuzli 2009. dok sam od 2016. godine iyabran u zvanje izvanrednog profesore za užu naučnu oblast Teorijska matematika.
Moj glavne oblasti istraživanja su teorija operatora i teorije gravitacije, ali također sam objavio naučne radove iz oblasti funkcionalne i numeričke analize.
Držim predavanja na predmetima Odsjeka matematika, kao i na Fakultetu elektrotehnike i Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Tuzli.
Oženjen sam suprugom Ivanom i ponosni sam otac jednog divnog dječaka, Ajada.
Univerzitet u Tuzli, Odsjek matematika
Univerzitet u Tuzli, Odsjek matematika
Univerzitet u Tuzli, Odsjek matematika
University of Bath, Department of Mathematics
Univerzitet u Tuzli, Odsjek matematika
Doktor matematičkih nauka
University of Bath, Ujedinjeno Kraljevstvo
Magistar matematičkih nauka
University of Sussex, Ujedinjeno Kraljevstvo
Moji naučnoistraživački interesi mogu se opisati kao analiza parcijalnih diferencijalnih jednačina i spektralna analiza, kao i alternativne teorije gravitacije, što je bila tema moje doktorske disertacije, Nova vakumska rješenja metrički-afine gravitacije.
Moje trenutno istraživanje se primarno bavi Diracovim operatorom bez mase, te njegovom spektralnom analizom.
Također sam objavio radove iz oblasti funkcionalne analize i numeričke analize.
Professor Vassiliev, ili Dima, jednostavno je najbolji čovjek s kojim sam ikada radio. Ponosan sam što ga mogu zvati i mojim prijateljem. Redovni je profesor na Univerzitetskom koledžu u Londonu.
+ PratiteElvis je moj doktorski student, u procesu je dovršavanja svoje doktorske disertacije na Univerzitetu u Tuzli.
+ PratiteProjekt kofinansiran od strane Ministarstva obrazovanja i nauke FBiH - istraživanje od značaja za Federaciju 2015.
Projekt kofinansiran od strane Ministarstva obrazovanja i nauke FBiH - istraživanje od značaja za Federaciju 2014.
Projekt Kofinansiran od strane Ministarstva obrazovanja i nauke FBiH - istraživanje od značaja za Federaciju 2012-13.
Ovaj projekt je bio prvi EU TEMPUS porkejt gdje je univerzitet voditelj projekta bila jedna visokoškolska ustanova iz biH. Ovaj projekt je napravio mogućim prve doktorske studije uopće na Univerzitetu u Tuzli. Ispod su detalji o projektu (na engleskom):
The main goals of our project, funded by European Commission under the TEMPUS IV first call, are the development of a model of structured doctoral studies in Mathematical Sciences involving the network of Western Balkans universities, the establishment of doctoral curricula design in the areas of Pure Mathematics, Applied Mathematics and Theoretical Computer Science and the first phase of its implementation. The supporting activities include building a strategy to train the next generation of mathematics professors at Western Balkans universities for the research-based education and student-centered learning; the strengthening of master programs from the standpoint of learning outcomes and labor market/link to the third cycle dichotomy - pilot cases in Mathematical modeling and Financial mathematics; the improvement of IT and library facilities; effective and efficient management of the JP, dissemination of the approach to ensure sustainability of objectives after completion of the project, and raised quality assurance procedures.
Projekt kofinansiran od strane Ministarstva nauke i obrazovanja FBiH 2008-2009.
Projekt kofinansiran od strane Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta TK 2005.
Klasični pp-talas je čeverodimenzionalno Lorentziansko prsotorvrijeme koje prima nenestajuće paralelno spinorsko polje; ovdje konekciju smatramo Levi-Civita. Mi generaliziramo ovu definiciju na metrički kompatibilna prostorvremena sa torzijom i opisujemo osnovne osobine ovih prostorvremena. Korsitimo naše generaliziranje pp-talase kako bismo konstruisali nova eksplicitna vakumska rješenja kvadratne metrički-afine gravitacije.
Rad urađen u kolaboraciji sa mojim magistarskim i doktorskim studentom, pod recenzijom u jednom od najjačih naučnih časopisa iz oblasti, General Relativity and Gravitation. U radu se autori bave pokušajem davanja fizičke interepretacije ranije pronađenih rješenja kvadratne metrički-afine gravitacije. Fizička interpretacija pp-talasa sa torzijom koju autori predlažu u radu je da ova rješenja predstavljaju konformalno invarijantan metrički-afin model za neku elementarnu česticu bez mase (neutrino bez mase). Daje se usporedba sa klasičnim modelom koji opisuje interakcije gravitacionalnih i bezmasnih neutrino polja, naime Einstein-Weyl teorijom. Autori također daju dosta pomoćnih informacija jako korisnih za razumjevanje radova ove tematike.
U ovom radu autori posmatraju metrički-afinu gravitaciju, te zapisuju Yang-Mills akciju za afinu konekciju, te Yang-Millsovu jednačinu i komplementarnu Yang-Millsovu jednačinu varirajući akciju nezavisno u odnosu na konekciju i metriku respektivno. Ovu teoriju gravitacije autori zovu Yang-Meilke teorijom gravitacije. Eksplicitno se konstruišu prostorvremena sa pp-metrikom i čisto aksijalnom torzijom i autori pokazuju da ona predstavljaju rješenje Yang-Mielke teorije. Autori takođe pored ova prostorvremena sa postojećim rješenjima metrički-afine gravitacije i prezentuju budući mogući rad.
Ovaj udžbenik je odlukom Senata Univerziteta u Tuzli broj 03-7271-13.1/15 od 09.12.2015. godine odobren za upotrebu u nastavi za potrebe izučavanja nastavnog predmeta "Elementi matematičke logike" na prvom ciklusu studija Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Tuzli.
Logika je nauka o
Šta je matematička logika? Da li je matematička logika primjena matematike prilikom logičkih zaključivanja, ili je neka "strožija" primjena logike prilikom matematičkih dokaza? Krajem osamnaestog vijeka Immanuel Kant je izrekao mišljenje da je logika "kompletiran predmet", međutim samo pedeset godina kasnije nova saznanja i rezultati su se pojavili u logici kao rezultat rada Georgea Boola i drugih. Od tada, logika i matematika su počele da se isprepliću do te mjere da uskoro nije bilo moguće povući liniju razdvajanja između njih. Da li je matematika dio logike, ili obratno, ne slažu se ni svi logičari u odgovoru. Intuicionisti smatraju da su matematičke konstrukcije osnova, a logičko rasuđivanje je sekundarno, dok logicisti smatraju da se matematika zasniva na logici to jest, matematika je grana logike. Jedno je sigurno: matematička logika jedna je od matematičkih teorija. Neki njeni veliki dijelovi su: teorija skupova, teorija modela, teorija dokaza, teorija rekurzije itd.
Ono što matematiku izdvaja od drugih disciplina jeste korištenje dokaza kao glavnog alata za određivanje istine. Pri tome se naravno postavlja pitanje "šta je dokaz?". Praktično govoreći, dokaz je bilo koji rezonski argument koga prihvataju i drugi matematičari. Naravno da je preciznija definicija dokaza neophodna kako bismo neki matematički rezon htjeli ili ne htjeli prihvatiti. Ovo predstavlja jedan od osnovnih razloga izučavanja matematičke logike.
Matematička logika je fundamentalna disciplina u računarskoj nauci. Sve one famozne "nule i jedinice" o kojima stalno čujemo u popularnoj kulturi su u stvari stanja promjenljivih u Booleovim algebrama. činjenica da je Booleov rad iz devetnaestog vijeka u osnovi svakog elektroničkog uređaja i računara bi sigurno zapanjila samog Boolea. Takođe, teorija računarstva kao takva je zasnovana na konceptima koje su definisali logičari i matematičari, kao što su Alonzo Church i Alan Turing. Dobro poznavanje osnova matematičke logike je stoga obavezno svakom dobrom inžinjeru ili programeru.
Matematička logika se bavi formalizacijom i analizom vrsta rezonovanja koje koristimo u ostalim dijelovima matematike. Zadatak matematičke logike nije pokušaj bavljenja matematikom per se potpuno formalno, nego izučavanje formalnih logičkih sistema kao matematičkih objekata u njihovoj sopstvenoj zakonitosti, radi dokazivanja činjenica o njima.
Jedan dio problema formalizacije matematičkog rezonovanja je nužno vezan za preciznu specifikaciju jezika u kojem radimo. Govorni jezici su i odviše kompleksni i "živući", podložni stalnim promjenama, te su kao takvi teško upotrebljivi u matematici. Za razliku od njih, jezici formalne logike su kao i programski jezici, strogo određeni, jednostavni i fleksibilni, te će jedan od zadataka matematičke logike upravo biti utvrđivanje jezika, kao i naše opismenjavanje u okviru istog.
Formalni logički sistemi zahtjevaju pažljivu specifikaciju dozvoljenih pravila rezonovanja, kao i neke ideje o interpretaciji tvrđenja iskazanih u datom jeziku i utvrđivanju njihovih istinitosti. Upravo veze između interpretacije tvrđenja, istinitosti i rezonovanja su kvantitativno i kvalitativno stvarna vrijednost ove discipline.
Ova knjiga prvenstveno je namjenjena studentima prve godine dodiplomskog studija matematike i u potpunosti prati silabus predmeta "Elementi matematičke logike" na Odsjeku Matematika Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Tuzli, te je namjenjena da bude udžbenik na tom predmetu. Dakako, nadamo se da će ovaj udžbenik biti od interesima i drugima, a pogotovo studentima elektrotehnike i računarstva, budući da se u ovoj knjizi bavimo i primjenama logike u računarskoj nauci.
U udžbeniku su obrađene slijedeće oblasti:
Konstruišemo nova eksplicitno data rješenja kvadratne metrički-afine gravitacije. Pristup metrički-afine gravitacije koja koristi nezavisnu afinu konekciju producira teoriju sa 10+64 nepoznatih, što implicira dozvoljavanje torzije i moguće nemetričnosti. Naša prostorvremena su generalizacije klasičnih pp-talasa, četverodimenzionalnih prostorvremena koje primaju nenestajući paralelni spinor. Mi generaliziramo ovu definiciju na metrički kompatibilna prostorvremena sa pp-metrikom i čisto aksijalnom torzijom. Prethodno je predloženo da se aksijalna komponenta torzije moće interpretirati kao elektromagnetni vektorski potencijal. Mi poredimo ova rješenja sa drugim rješenjima klasičnih modela interacije gravitacionalnij i neutrino polja.
Posmatramo generalizirane pp-talase sa čisto aksijalnom torzijom, za koje smo prethodno pokazali da su nova vakumska rješenja kvadratne metrički-afine gravitacije. Naša je analiza pokazala da pp-talase sa paralelnom Ricci krivinom ne treba posmatrati odvojeno. Oni su posebna reprezentacija šire klase rješenja, naime generaliziranih pp-talasa sa paralelnom Ricci krivinom. Poredimo naše pp-talase sa čisto aksijalnom torzijom sa rješenjima Einstein-Weyl teorije, klasičnog modela koji opisuje interakciju gravitacionih polja i neutrina bez mase.
Posmatramo modul nekompaktne konveksnosti $\Delta_{X,\phi}(\varepsilon)$ povezan sa minimalizabilnom mjerom nekompaktnosti $\phi$. Prezentujemo neke osobine ovog modula, dok je glavni rezlutat ovog rada pokazivanje da je $\Delta_{X,\phi}(\varepsilon)$ subhomogena i neprekidna funkcija na $[0, (\overline{B}_X))$ za proizvoljnu minimalizabilnu mjeru kompaktnosti $\phi$ u slučaju Banachovog prostora X sa osobinom Radon-Nikodyma.
U ovom radu autori razmatraju semilinearni singularno-perturbacioni reakcijsko-difuzioni rubni problem, koji sazrži mali parametar $\epsilon$ koji djeluje na izvod višeg reda. Konstruisana je diferentna schema na proizvoljnoj neekvidistantnoj mreži koristeći se metodom kolokacije i Greenovom funkcijom. Centralni rezultat rada je teorem o $\epsilon$-uniformnoj konvergenciji skoro drugog reda za diskretno približno rješenje na modificiranoj Shishkinovoj mreži. Kolaboracija sa kolegama koji se bave numeričkom matematikom, koja je sada sastavni dio mog istraživanja.
U ovom radu koji se bavi metrički-afinom gravitacijom, nastavljamo prethodni rad Vedada Pašića iz ove oblasti, kada su pronađena nova rješenje metrički-afine gravitacije. U ovom radu smo predstavili novu eksplicitnu reprezentaciju jednačina polja ove teorije, bez pretpostavki o torziji s ciljem davanja mogućnosti autorima iz ove oblasti za značajno jednostavnijom potvrdom u pronalaženju novih rješenja MAG. Predstavljen je i pregled dosadašnjeg rada nekolicine autora iz ove oblasti i različiti dosadašnji pristupi u generaliziranju pp-talasa. Prezentovane su dvije nove konjekture koje se nadamo dokazati u narednom periodu.
Ovaj rad je prezentacija novih rezultata Vedada Pašića iznesenih na konferenciji MASSEE International Congress on Mathematics MICOM 2009, objavljen u glasilu MASEE, Mathematica Balkanica. Autor raspravlja o novim rezultatima i budućim pravcima istraživanja.
U ovom radu razmatran je nelinearni operator superpozicije, na težinskim Banach-ovim prostorima $l_{p,\sigma}, gdje je $\sigma$ težinska funkcija sa osobinom: $(\forall n in \mathbb{N}) \sigma(n) \geq 1$. Dati su neophodni i dovoljni uslovi djelovanja operatora iz $l_{p,\sigma}$ tna $l_{1,\tau}$, $1 \leq p,q \leq \infty$, kao i $\mathcal{L}$-karakteristika djelovanja posmatranog operatora.
Cilj ovog rada je da detaljno istraži linearnu običnu diferencijalnu jednačinu drugog reda sa realnim ili kompleksnim koeficijentima, takodjer znanu kao Hill-ova jednačina, posebno posvećujući pažnju intervalima stabilnosti i nestabilnosti i da istraži dva povezana problema svojstvenih vrijednosti vodeći nas do dva finalna rezultata koji nas osposobljavaju da u praksi rješavamo probleme ovog tipa.
Držim predavanja na čitavom nizu predmeta na Univerzitetu u Tuzli, koji je integrisani Univerzitet, na Prirodno-matematičkom fakultetu, Fakultetu elektrotehnike kao i na Ekonomskom fakultetu.
Ispod možete naći više informacija o predmetima koje predajem, sa vezama na stranice individualnih predmeta.
Predmet prve godine dodiplomskog studija matematike.
Predmet treće godine dodiplomskog studija matematike.
Predmet prve godine dodiplomskog studija ekonomije.
Predmet postdiplomskog studija matematike.
Predmet treće i četvrte godine dodiplomskog studija matematike.
Predmet četvrte godine dodiplomskog studija matematike.
Predmet četvrte godine dodiplomskog studija matematike.
Predmet prve godine dodiplomskog studija elektrotehnike.
Predmet četvrte godine dodiplomskog studija matematike.
Predmet četvrte godine dodiplomskog studija matematike.
Predmet četvrte godine dodiplomskog studija matematike.
Predmet druge godine dodiplomskog studija matematike.
Predmet treće i četvrte godine dodiplomskog studija matematike.
Predmet postdiplomskog studija matematike.
Predmet postdiplomskog studija matematike.
Predmet prve godine dodiplomskog studija mašinstva.
Predmet prve godine dodiplomskog studija fizike.
Predmet druge godine dodiplomskog studija građevine.
Cjelogodišnji predmet treće godine dodiplomskog studija matematike.
Cjelogodišnji predmet četvrte godine dodiplomskog studija matematike.
Cjelogodišnji predmet prve godine dodiplomskog studija matematike (saradnik)
Cjelogodišnji predmet druge godine dodiplomskog studija matematike (saradnik)
Cjelogodišnji predmet treće godine dodiplomskog studija matematike (saradnik)
Cjelogodišnji predmet četvrte godine dodiplomskog studija matematike (saradnik)
Cjelogodišnji predmet prve godine dodiplomskog studija elektrotehnike (saradnik)
Cjelogodišnji predmet duge godine dodiplomskog studija elektrotehnike (saradnik)
Ovdje možete naći nekoliko slike mene i moje porodice, kao i mojih kolegica i kolega sa raznih naučnih konferencija i seminara.
Ovo je potpuno nasumična kolekcija slika!
Kontaktirajte me sa svojim pitanjima, prijedlozima i komentarima.
PReferirani oblik komunikacije je email, ali slobodno mi pošaljite razglednicu ili informacije o događajima ili vašim institucijama običnom poštom.
Pokušat ću odgovoriti što prije!
Odsjek matematika
Prirodno-matematički Fakultet
Univerzitetska 4
75000 Tuzla
Bosnia and Herzegovina
Možete me naću u kabinetu koji se nalazi na Prirodno-matematičkom fakultetu, kancelarija 313.
U kabinetu sam svaki dan, ali najbolje bi bilo da mi napišete email kako bismo odredili vrijeme sastanka unaprijed.
Također držim nastavu na Fakultetu elektrotehnike i Ekonomskom fakultetu.
Zavisno od semestra, možete me također naći tamo.